bn-herb.png
_0007_2.jpg
Opcje zaawansowane
Czwartek, 28-05-2020,   Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
APEL O ZAPRZESTANIE WYPALANIA SUCHYCH TRAW
05.04.2019Bartłomiej Weremko726
grafika

Przedwiośnie i wiosna to okres najtrudniejszy dla strażaków. Jak Polska długa i szeroka palą się przydrożne rowy, skarpy, trzcinowiska na wysychających stawach, torfowiskach. Utrzymuje się moda na bezmyślne podpalanie wszystkiego, co porośnięte jest usychającą trawą.

Aby zapobiec temu wysoce szkodliwemu zjawisku do wszystkich osób,
którym na sercu leży ochrona środowiska zwracamy się z apelem
O ZAPRZESTANIE WYPALANIA SUCHYCH TRAW
i równocześnie oddziaływanie swoim przykładem na innych.

Zgodnie z zasadami wiedzy agrotechnicznej wysoka temperatura nie użyźnia gleby, a wręcz przeciwnie – wyjaławia ją, zatem nie jest to skuteczny sposób eliminacji niepożądanych roślin i odnawiania łąk. Tereny, na których prowadzone jest wypalanie traw, stają się na wiele lat pozbawionymi życia pustyniami, a wszelkie występujące na nich formy życia ulegają zniszczeniu.

Corocznie ok. 95% wszystkich pożarów lasów wynika z nieodpowiedzialności człowieka, w tym z wypaleniem okolicznych łąk i pastwisk. Wystarczy chwila nieuwagi (lub co gorsza celowe działanie) i dochodzi do pożarów, których zasięg często przekracza wyobrażenie podpalaczy. Statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości – wczesną wiosną strażacy notują nawet kilkukrotny wzrost liczby wyjazdów do pożarów, z których zdecydowana większość to pożary suchych traw, szuwarów itp.

Każdy wyjazd jednostek straży pożarnej to spore koszty, które wszyscy pokrywamy solidarnie, bez względu na to, czy zgadzamy się z „ideą” wypalania, czy bezwzględnie walczymy z jej przejawami. Jedna godzina działań gaśniczych kosztuje podatnika co najmniej kilkaset złotych.

W ramach kampani "STOP pożarom traw" działają także strony internetowe www.stoppozaromtraw.pl, www.strazkrasnystaw.com - można na nich znaleść wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
EFRR (3).jpg
Energia słoneczna.png
Gmina na mapie

Urząd Gminy w Łopienniku Górnym
Łopiennik Górny 1
22-351 Łopiennik Górny
( 82 ) 577 30 04, 577 31 23
fax. ( 82 ) 577 30 10
geosystem.jpg
LPR.jpg
ceigg.JPG
bn2.png
bn3.png
bn4.png
bn5.png
bn6.png
bn7.png
bn8.png
bn11.png
bn1.png
bn3.png
karta_duzej_rodziny.jpg
LotLogo.jpg
mikroporady.jpg
baner 301x100.png
uenfo.jpg
Stronę odwiedziło osób: 3958455
«»